برنامه ارگونومی باید افزایش بهره وری و کارایی را به همراه داشته باشد.

برنامه ارگونومی باید افزایش بهره وری و کارایی را به همراه داشته باشد.

یک برنامه ارگونومی باید منجر به کاهش ریسکهای مواجهه ، عوارض و درنتیجه کاهش هزینه های ناشی ازآنها و افزایش قابل قبول بهره وری و کارایی گردد .

یک برنامه ارگونومی باید منجر به کاهش ریسکهای مواجهه ، عوارض و درنتیجه کاهش هزینه های ناشی ازآنها و افزایش قابل قبول بهره وری و کارایی گردد .

 

یک برنامه ارگونومی باید منجر به کاهش ریسکهای مواجهه ، عوارض و درنتیجه کاهش هزینه های ناشی ازآنها و افزایش قابل قبول بهره وری و کارایی گردد .

به گزارش روابط عمومی مدیریت البرز دکتر معتمد زاده مجری طرح ارگونومی که در مدیریت استان البرز حضور یافت ،در نشستی با حضور مدیر شعب استان،معاونین،رییس حوزه حراست و جمنعی از روسای شعب منطقه به بیان اهداف و کارکردهای اجرای این طرح و نقش ان در نظام سلامت کارکنان پرداخت.

دکتر معتمد زاده با بیان اینکه نقص ارگونومی در فعالیتهای روزمره علت ریشه ای مخاطرات بهداشتی و ایمنی محل کار میباشد گفت: باوجوداین هنوز پذیرش و کاربرد آن درسازمانها محدود است و توجه ناکافی به طراحی سیستمهای کاری اعمال میگردد .

وی ادامه داد:هرچه مدیران نسبت به مسایل ارگونومیکی بی توجه تر باشند میزان ایمنی در محیطهای کاری کاهش می یابد . طبق یافته های  فناوری ارگونومی، درصورتیکه بدرستی بکار گرفته شود، میتواند موجب حذف یا کاهش صدمات و مشکلات بهداشت و ایمنی شغلی درمحیط کار و افزایش کارایی گردد .  بر همین اساس صدمات کمتر مساوی است با کاهش هزینه های پزشکی ،کاهش افت دستمزد و اتلاف روزهای کاری و افزایش سود مالی برای سازمان.

دکتر معتمدزاده با تصریح استانداردهای یک محیط کار سالم بر لزوم ایجاد اصلاحات در محیط های کاری به منظور پیشگیری از بروز بیماری های شغلی از جمله بیماری های عضلانی اسکلتی تاکید کرد.

وی افزود: دانش ارگونومی به معنای ایجاد تناسب بین شرایط محیط کار و توانایی‌های جمعیت کاری است که البته باید همیشه به خاطر داشت که این ایجاد تناسب باید در جهت تطابق شرایط، ابزار و روش کار با ظرفیت‌ های انسان صورت گیرد.

این مدرس دانشگاه با تاکید بر رعایت اصول ارگونومیک که منجر به بهره وری بیشتر می شود، گفت: رعایت این اصول موجب پیشگیری از بیماری‌ها و آسیب‌های شغلی و افزایش رضایت در میان شاغلین می شود و در این حیطه، علم ارگونومی بسیار وسیع است اما  بیشتر به عوامل شغلی مربوط می شود که ریسک زیادی برای بیماری‌های عضلانی اسکلتی دارد.

وی درخصوص یکی از بیماری‌های شایع در محیط ‌های کاری بیان کرد: یکی از بیماری‌های شایع در محیط ‌های کار عبارت است از مشکلات ستون فقرات و بخصوص ناحیه کمری فلذا استفاده از میز، صندلی و ابزار کار باید مناسب با ابعاد بدنی فرد باشد؛ در انتخاب میز و صندلی کار باید تا جای ممکن از انواع قابل تنظیم از نظر ارتفاع و ابعاد دیگر بهره جست و اولین قدم در تنظیم میز و صندلی، میزان کردن ارتفاع میز است.

این متخصص درخصوص تنظیم زاویه رایانه گفت: صفحه نمایشگر باید کاملاً روبرو بدون هیچگونه زاویه‌ای نسبت به سر قرار گیرد و سطح بالای نمایشگر باید هم سطح ارتفاع چشم تنظیم گردد که اگر از این سطح بالاتر و یا پایین‌تر قرار گیرد، می‌تواند منجر به مشکلات ناحیه گردن گردد و نگاه کردن و کار مداوم با صفحه نمایشگر باعث خشکی چشم و خستگی عضلات چشمی می‌شود.

 دکتر معتمدزاده پیرامون ایجاد تغییرات کوچک در چید مان محیط کار گفت: ارتفاع میز و صندلی، ایستگاه‌ های کاری و یا نوع وظیفه کاری می تواند موجب بهبود چشمگیر در میزان سلامت و رضایتمندی شاغلین و نیز افزایش تولید و بهره‌ وری شود.

این متخصص در پایان خاطرنشان کرد:  نور، سرو صدا، میزان تهویه و حرارت محیط کار باید طبق استاندارد های ارگونومیک تنظیم شود تا فرد بتواند با راحتی و رضایتمندی به فعالیت خود بپردازد و کمترین آسیب‌های ناشی از کار را متحمل شود که البته باید به بررسی و بهبود جنبه‌های روانی محیط کار که اهمیت فوق‌ العاده‌ای دارد نیز توجه کرد.در ادامه این نشست فریبرز نعیمی مدیر شعب استان ضمن استقبال از کارکردها و اهداف اجرای این طرح در بانک به بیان برخی از معضلات و مشکلات پیش روی آن پرداخت ،وی کوچک بودن فضای برخی از شعب و موانع قانونی در خصوص گسترش شبکه را از جمله مسایل بازدارنده در این حوزه دانست.

 نعیمی با اشاره به بازسازی شعب در سنوات اخیر مطابق با استانداردهای اداره ساختمان و هزینه هایی که در اینخصوص انجام شده است تصریح کرد:در صورت اجماع بر سر اعمال تغییرات مجدد شاهد هدر رفت سرمایه های بسیاری هستیم که باید برای آن نیز چاره اندیشی مناسب صورت پذیرد ،وی بر همین اساس پیشنهاد کرد بازسازی شعب به اتمام این پروژه و کسب نتایج قطعی از آن موکول شود

 

آخرین بروزرسانی 1397/9/10